top of page

Sve više se možemo približiti ostvarenju vizije da smo svi povezani u jedno GLOBALNO SELO. Broj korisnika interneta danas je oko 2 milijarde. Jedan od osnovnih trendova koji nam se nameće je mobilnost. Firme idu u potragu za rješenjima koja će im omogućiti veći kapacitet, prilagodljivost, brzinu protoka informacija tj.kako bi bile u koraku sa ovim eksplozivnim rastom. Do 2016 planira se da će 1.2 miljarde pametnih telefona biti prodato. Zbog potrebe za najsuvremenijom infrastrukturom preduzeća trpe veliki pritisak, kako da se moderniziraju kako bi ostali konkurentni na tržištu. Jedino rješenje je usvajanje CLOUD infrastrukture. Kao rezultat takvog trenda potrebe za aplikacijama su sve veće. Prema Gartneru najveću stopu rasta imaju tržišta u Aziji i Pacifiku, Latinskoj Americi, Istočnoj Europi, Bliskom Istoku i Sjevernoj Africi. 

CLOUD uslugu možemo podijeliti na tri temeljna modela:
1.Infrastruktura kao usluga (Iaas)
2.Platforma kao usluga (Paas)
3.Softver kao usluga (Saas)

Gdje je Iaas temeljni model. Razlike su slijedeće.
Kada koristimo Iaas kao uslugu mi u stavri koristimo tuđu računalnu infrastrukturu (fizički-hardver ili virtuelne mašine). U ovom modelu pružatelji tih usluga održavaju tu infrastrukturu (računala, operativne sustave, softver). Kod PaaS modela uključeni su operativni sustavi, web poslužitelji, razni alati za programiranje, npr. programeri mogu razvijati i pokretati softverska riješenja bez troškova kupovine licenci za te alate što je jako korisno za ovo današnje vrijeme. U SaaS modelu programeri mogu instalirati svoja gotova softverska rješenja, i ponuditi ih svojim kupcima. Gdje kupci ne moraju plaćati troškove instalacije i održavanja takvih rješenja

 

Codeanywhere je aplikacija namjenjena programerima. Riječ je o Cloud editoru koda s naglaskom na web tehnologiju. Codeanywhere se može spojiti na FTP server i uređivati tamo pohranjene datoteke. U desktop varijanti koja radi iz browsera može se spajati i na Dropbox. Sama tablet aplikacija je puno siromašnija funkcijama poput ove u usporedbi sa varijantom koja se koristi iz desktop browsera. Naravno nitko vas ne spriječava da ju koristite na taj način i imate sve mogučnosti na dlanu. Ja sam ju isprobao na ovaj način i sve funkcionira odlično. Sumnjam da će itko programirati nešto ozbiljnije na tabletu, ali za provjeru nečega, hitnu intervenciju ili sitnu ispravku može se pokazati korisnim. Zanimljivo je napomenuti kako je Codeanywhere hrvatski proizvod i to vrlo uspješan – imaju preko 100,000 korisnika.

 

Saznajte više uz video

Ostavite svoj komentar

bottom of page